ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Ε  R E S O S

Εresoja nolodhet nё Lesdo nē ishullin e tretё  mё  tё madh tё Greqisē. Ndodnet 90 Km Parg kryeqytetit tē ishullit Mitilini. Ështё vendlindja e poetes Sapfo dhe Theofrastios qē ishte filorof I vjetēr grek dhe babai I biologjisē.Sappho

Theofrastus

Nē qёndrёn Ereso undėrtua qēndra e parė e banimit pёr    banuesit e Eresos. Ka njё bregdet me rёrё tē gjatē rreth 3 km. shumica e popullsisё  ėshte fshatare por gjithashtu banohet dhe nga pushues tė huaj gjatē stinёs sē verёs.

Skala Eresos

Gjatё bregdetit ka shumē restorante dhe kafene, gjithashtu ndodhet dhe statuja Sepho. Ka njē port dhe kish tė vogēl qē quhet Penagiudha.

Sappho's statueisle

Njё shkёmb I vogёl ndodhet shumē afёr bregdetit, ku kohē

mē parē ndētsa ishte I bashkuar me tokё u nda nga njē vullkan.

Church of Virgin Mary

Shumē visitor shёtitjet e tyre pёrgjat lumit “Paropotamo”. Nē kёtё lum ka shumё breshka,peshq e ngjala.

Psaropotamos river

Pёr tu mbrojtur nga piratёt banuesit e Eresos gjatё shekullit   tē 16 ndērtuan 4 km larg nga Shkalla, fshatin Ereso. Kёtё e bёnē gjithashtu per tu mbrojtur nga era dhe lagёshtia e dimrit.

Eresos village

Nē cdo vend tё fshatit ka shtёpi tradicio nale me kopsshte tё vogla e tё bukura. Mbrapa qёndrёs kryesore tёfshatit gjendet “Shkolla Theofrastio”

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία