ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Σχολική χρονιά 2008-2009

eTwinning

Ένα από τα προγράμματα που λαμβάνει μέρος το σχολείο μας είναι η δράση eTwinning. Σκοπός του είναι η γνωριμία με σχολεία της Ευρώπης, χρησιμοποιώντας μια κοινή γλώσσα επικοινωνίας.  Το σχολείο μας έχει ήδη αρχίσει επαφές με το Eltville Gymnasium της Γερμανίας.  Το θέμα του προγράμματος είναι ‘Η ζωή των νέων στην Ευρώπη’ και η γλώσσα επικοινωνίας είναι τα αγγλικά.

27/03/2009: Στα πλαίσια του eTwinning το σχολείο μας έλαβε μέρος σε διαγωνισμό
 καρτ ποστάλ.

Όλες οι κάρτες εκτέθηκαν στην Πράγα στις 6-7 Μαΐου 2009 κατά τη διάρκεια ενός συνεδρίου για το πρόγραμμα της ''Διά Βίου Μάθησης''.
Την καρτ ποστάλ του σχολείου μας ζωγράφισε η Καρολίνα Σίφις, μαθήτρια της Α' Γυμνασίου,   ενώ το σλόγκαν που θα τη συνοδεύει είναι:
''Βίρα τις άγκυρες για άλλους τόπους, να δουν τα μάτια μας άλλους ανθρώπους''.

Υπεύθυνες καθηγήτριες

Γκιουμέ Κωνσταντίνα Μαθηματικός
Σκλεπάρη Πολυξένη Αγγλική Φιλολογία

Μαθητές που συμμετέχουν από τη Γ΄Γυμνασίου

Μανούσου Ιωάννα
Νταλάνι Φαμπιόλα
Σαββέλου Δέσποινα
Τρέντου Αναστασία

Μαθητές που συμμετέχουν από τη Β΄Γυμνασίου

Δημακοπούλου Μυρσίνη
Ελευθεράκη Ευτυχία

Μαθητές που συμμετέχουν από την Α΄Γυμνασίου

Δουγαλέρη Αναστασία

Καλαρέτα Ισμήνη
Κοτσίνης Ελευθέριος

Λόσεκρουγκ Νικόλαος - Αντώνιος

Νταλιάνη Μπρουνίλντα

Πανταχού Ευαγγελία
Παπαδοπούλου Αγγελική
Ρουμελιώτης Φώτιος
Σαββέλος Λουκάς
Σίφις Καρολίνα
Στεφάνου Κλεονίκη - Παναγιώτα

Τρέντου Αρετή - Ελισάβετ

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές Φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία