ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Σχολική χρονιά 2009-2010

Εκπαιδευτικές εκδρομές

• Εκδρομή Φεβρουάριος 2010

18/02/2010: Πραγματοποιήθηκε σήμερα η εκπαιδευτική εκδρομή στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης για τους μαθητές της Γ΄ γυμνασίου.

.

• Ε κ δ ρ ο μ ή  σ τ o  Μ ο υ σ ε ί ο  Φ υ σ ι κ ή ς  Ι σ τ ο ρ ί α ς  στο Σ ί γ ρ ι

Πριν λίγες μέρες πήγαμε στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας στο Σίγρι για να μας μιλήσουν για   τους σεισμούς. Μας έδειξαν πως δημιουργούνται οι σεισμοί και που έχουν γίνει οι μεγαλύτεροι σεισμοί στον κόσμο και στην Ελλάδα. Έπειτα μας έδειξαν μερικά ηφαίστεια της Ελλάδας που βρίσκονταν πριν από μερικές εκατοντάδες χρόνια, που είναι τώρα και που θα βρίσκονται στο μέλλον λόγω της μετακινήσεις των πλακών. Από τις πιο ωραίες εμπειρίες ήταν ο προσομοιωτής σεισμών, άλλωστε ήταν ο κύριος λόγος που πήγανε τα περισσότερα παιδιά.

Ελπίζω του χρόνου να ξαναπάμε.

Λουκάς, Β΄ Γυμνασίου

• Ε κ δ ρ ο μ ή  σ τ η  Μ ο ν ή   Π υ θ α ρ ί ο υ

11/10/2009: Στο πλαίσιο του προγράμματος Comenius μαθητές-τριες του σχολείου μας περπάτησαν το μονοπάτι από το φράγμα Ερεσού μέχρι τη μονή Πυθαρίου, όπου εκεί ενημερώθηκαν από το μοναχό για την ιστορία του μοναστηριού.

• Ε κ δ ρ ο μ ή  σ τ η  Μ ο ν ή  Π ρ ο φ ή τ η  Η λ ί α

27/09/2009: Στo πλαίσιο του προγράμματος Comenius μαθητές-τριες του σχολείου μας περπάτησαν το μονοπάτι από το Αφεντέλη μέχρι τον Προφήτη Ηλία στο γιαλό.  Σε μια μοναδικού φυσικού κάλλους διαδρομή, όπου συνυπάρχουν το απέραντο γαλάζιο της θάλασσας και του ουρανού, καθώς και το ηφαιστειογενές - σεληνιακό ανάγλυφο, οι μαθητές αφουγκράστηκαν και ένιωσαν τη γαλήνη που μπορεί να προσφέρει ένα μικρό ξωκλήσι στην κορυφή ενός βράχου.

Σχολική χρονιά 2008-2009

• Εκδρομή στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής Μυτιλήνης

07/04/2009: Η Α' τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής Μυτιλήνης στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος ''Ασφαλώς κυκλοφορώ''.

• Εκδρομή στην Καβάλα

31/03/2009: Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος ''Η οικογένεια μου, το χωριό, εγώ...τα σκουπίδια (ανακύκλωση)'' το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Φιλίππων στην Καβάλα από τις 24 έως τις 28 Μαρτίου 2009.
Οι μαθητές παρακολούθησαν τις δραστηριότητες του Κέντρου, επισκέφτηκαν τα αξιοθέατα της πόλης, παρακολούθησαν την παρέλαση της 25ης Μαρτίου και ξεναγήθηκαν στο σπήλαιο της Αλιστράτης Σερρών.

Πατήστε εδώ για να δείτε το πρόγραμμα της εκδρομής.

Εντυπώσεις των μαθητών από τις δραστηριότητες στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Φιλίππων:

Ευχαριστήριο προς τη Ναυτιλιακή Εταιρεία Λέσβου.

• Εκδρομή στο ψηφιακό μουσείο ''Γεώργιος Ιακωβίδης''

21/01/2009: Εκπαιδευτική εκδρομή. Το σχολείο μας επισκέφθηκε το ψηφιακό μουσείο ''Γ. Ιακωβίδης'',  που βρίσκεται στα χωριό Χίδηρα της Λέσβου. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του μουσείου και θαύμασαν πιστά αντίγραφα από τα έργα του μεγάλου Μυτιληνιού ζωγράφου Γεώργιου Ιακωβίδη. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος: ''Η φύση στο έργο δημιουργών της Μυτιλήνης''.

Πατήστε εδώ για να μεταβείτε στην ιστοσελίδα του μουσείου.

Σχολική χρονιά 2007-08

• Εκδρομή στην Αθήνα

9-13/04/2008: Στο πλαίσιο του προγράμματος για την ισότητα των δύο φύλων (ΚΕΘΙ), το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στην Αθήνα από τις 9 ως τις 13 Απριλίου. Την εκδρομή συνόδεψαν οι καθηγήτριες κα Γκιούμε Κωνσταντίνα και κα Παπανικολάου Σοφία.

Το πρόγραμμα της εκδρομής και εντυπώσεις μαθητών.

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία