ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Λαογραφικό υλικό

10/12/2009: Οι  μαθητές  της Β'  Γυμνασίου, με  αφορμή το κείμενο του  Γιώργου  Ιωάννου

"Να 'σαι καλά δάσκαλε!" ψάχνουν και συγκεντρώνουν λαογραφικό υλικό της Ερεσού.

Παροιμίες

1. Την έλεγαν οι μαμάδες και οι γιαγιάδες στα μικρά παιδιά:

Νταχτιρντί νταχτιρντί

μπούφος ήφηρε νταρί

Ευαγγελία

2.

Όποιος πει κάτι κακό για μας

να του βγει σα λουκουμάς

Ισμήνη

Ποίημα

Εις στο βουνό ψηλά εκεί

είναι εκκλησιά ερημική

το σήμαντρό της δε χτυπά

δεν έχει ψάλτη ούτε παπά.

Ένα καντήλι λαμπερό

κι ένα πέτρινο σταυρό

έχει στολίδι μοναχό

το εκκλησάκι το φτωχό.

Κι ο διαβάτης που περνά

στέκεται και το προσκυνά

και με ευλάβεια πολλή

τον άσπρο το σταυρό φιλεί.

Καρολίνα

Θρύλοι

Στο χωριό μια περιοχή λέγεται Φόνισσα. Ονομάστηκε έτσι γιατί τα πιο παλιά χρόνια είχε σκοτωθεί κάποιος εκεί κι από τότε έμεινε.

Λίγο πιο έξω από το λιμάνι στη μινάβρα λένε ότι υπάρχει ένας ροφός 30 κιλών περίπου. Πολλοί έχουν προσπαθήσει να τον πιάσουν και πολλοί λένε ότι τον έχουν δει, αλλά κανείς ποτέ δεν μπόρεσε να τον βγάλει έξω.

Αγγελική

Χορός

Ένα ερεσιώτικο μουσικοχορευτικό θέαμα είναι ο απτάλικος. Πρόκειται για μια μελωδία αποτελούμενη από ερεσιώτικα και σμυρναίικα στοιχεία, που δε συνοδεύεται από τραγούδι, είναι δηλαδή μόνο μουσική χωρίς λόγια. Από μουσικά όργανα χρησιμοποιούνται κυρίως το τουμπερλέκι και το ούτι. Ο χορός αποτελείται από εφτά γρήγορα βήματα τα οποία, μαζί με τις κινήσεις των χεριών, αναπαριστούν ανθρώπους που δουλεύουν.

Κλεονίκη

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία