ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Λεξικό της Ερεσιώτικης Γλώσσας:

Έρευνα, καταγραφή και σύνταξη λεξικού: Παγκαλίνη Δέσποινα, μαθήτρια της Α΄ Γυμνασίου.

α-αλικ  αλιμ-γαζ  γαλ-δω  ε-ζορ  ζου-καβ  καρ-κουκ  κουλ-κστω  λ-μακ   μαμ-μπαλ

μπαμ-μπρο    ν-ξω  ο-σικ  σιν-χαμ  χαν-ψουρ

χανές:
άρρωστος

χαντακώνω: αρπάζω

χαρά χαστός: πολύ χαρούμενος

χαρανί: χύτρα

χαρτουσιά: επιτυχία

χαρχαλεύγου: σκαλίζω, σιγοθορυβώ,

ψαχουλεύω

χατάς: ατύχημα

χιριτούρα: χαιρετισμός

χλαπίζου: τρώω πολύ και γρήγορα

χλιουμντρώ: παίζω ξέγνοιαστα

χουρατώ: αστείο

χουχλατσίζου: βράζω

χραμ': χαλί

Ψ

ψ'λουρουτώ: ρωτώ διακριτικά

ψ'χαλίζ': ψιχαλίζει

ψαρός: γκρίζος

ψιακώνου: δηλητηρίάζω

ψατσί: πολύ πικρό, δηλητήριο

ψισ'νό: χθεσινό

ψίχ'λα: ψίχουλα

ψλιάζουμι: υποψιάζομαι

ψουριάρ'ς: βρώμικος

Ω

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές Φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία