ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Σχολική χρονιά 2009-2010

Φωτογραφίες από τη Θεατρική ομάδα

• Θεατρική παράσταση στην πλατεία του χωριού

20/06/2010: Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας ανέβασε τη θεατρική παράσταση " Δεν πληρώνω, δεν πληρώνω " του Ντάριο Φο.

Το σκηνικό

Ο θίασος εν δράσει

Τα χορευτικά

Η επιβράβευση της υπεύθυνης καθηγήτριας από τους μαθητές και το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων

Ο κόσμος που προσήλθε

Σχολική χρονιά 2008-2009

21/06/2009:  Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας παρουσίασε την Ελένη του Ευριπίδη σε διασκευή του Β. Αναστασιάδη στην κατάμεστη πλατεία της Ερεσού.

• Μαθητικοί αγώνες θεάτρου

12/03/2009: Η Θεατρική ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε στους μαθητικούς αγώνες θεάτρου που πραγματοποιήθηκαν στη Μυτιλήνη από τις 10-14 Μαρτίου 2009, με την ''Ελένη'' του Ευριπίδη σε διασκευή του Βασίλη Αναστασιάδη.
Η παράσταση δόθηκε την Πέμπτη 12 Μαρτίου και ώρα 3:00μμ στο θέατρο του Δημοτικού Αναγνωστηρίου στην Αγιάσο.

Πατήστε εδώ για να δείτε το πρόγραμμα της παράστασης.

•  Πρόβες της θεατρικής ομάδας

16/02/2009: Σχεδόν καθημερινά η θεατρική μας ομάδα κάνει πρόβες στο χώρο του σχολείου ή της γεωργικής σχολής, για να παρουσιάσει την Ελένη του Ευριπίδη σε διασκευή του Βασίλη Αναστασιάδη.

Σχολική χρονιά 2007-2008

•  Η θεατρική παράσταση του έργου ''Μικροί-Μεγάλοι''

Την Τρίτη 18 Δεκεμβρίου 2007 στις 6:00μμ η θεατρική ομάδα του σχολείου ανέβασε το έργο της Λείας Χατζοπούλου- Καραβία ''Μικροί μεγάλοι'' στο χώρο της Γεωργικής Σχολής.

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές Φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία