ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Σκεψεις των μαθητών με αφορμή τις φυλετικές διακρίσεις.

Μετά την παρουσίαση ένιωσα παράξενα. Ένιωσα συμπόνια για αυτούς τους ανθρώπους. Μου   έχουν φερθεί και εμένα έτσι πολλές φορές και αυτό με εκνευρίζει πάρα πολύ.

Δεν περίμενα να ακούσω ότι ο ρατσισμός θα ήταν τόσο ενοχλητικό για τους άλλους. Επίσης κατάλαβα ότι κάθε άνθρωπός μπορεί να έχει τις δικές του αντιλήψεις.

Εμένα δεν με πειράζει κάποιος που είναι μαύρος, κοντός ή χοντρός, με πειράζει έαν αυτός ο άνθρωπος με προκαλεί χωρίς λόγο.

Συγκινήθηκα, λυπήθηκα. Λυπήθηκα για τους μετανάστες και αυτούς που αντιμετωπίζουν ρατσισμό. Δεν αντέχω να βλέπω ανθρώπους να ζουν άσχημα.

Μόλις τελείωσε η παρουσίαση και η συζήτηση ένιωσα πιο καλά γιατί κατάλαβα ότι το να είσαι ρατσιστής είναι πολύ άσχημο για σένα. Και οι μετανάστες και τα παιδιά τους πρέπει να έχουν δικαιώματα.

Ακούγοντας όλα αυτά για τους μετανάστες ένιωσα στεναχώρια γιατί παλιά ούτε και η δική μου συμπεριφορά ήταν η καλύτερη απέναντι τους. Το να είναι κάποιος διαφορετικός από εμάς δεν είναι κακό και ούτε πρέπει να βλέπεις ανθρώπους να προσπαθούν να βρουν δουλειά και οι Έλληνες να νευριάζουν επειδή οι Αλβανοί τους παίρνουν τις δουλειές.

Η χθεσινή ενημέρωση και συζήτηση που κάναμε με τους καθηγητές μας, με βοήθησε πολύ να θυμηθώ αυτά τα συναισθήματα που νιώθουν οι μετανάστες, γιατί και εγώ έχω νιώσει έτσι και δεν θέλω να συνεχιστεί αυτό το δράμα για κάποιους ανθρώπους.

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία