ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Συνταγές της Ερεσού

Αρνάκι φουρνιαστό

Παίρνουμε τη σκαρούφα του αρνιού και αφού την πλύνουμε και την στραγγίσουμε από βραδύς, τη γεμίζουμε με τη γέμιση.

Στη γέμιση βάζουμε μισό κιλό κιμά, το συκώτι του αρνιού κομμένο σε μικρά κομμάτια, το τσιγαρίζουμε με τρία μέτρια κρεμμύδια και μετά ρίχνουμε τα υπόλοιπα υλικά, δηλαδή το ρύζι (1 κιλό κίτρινο ρύζι), σταφίδα (200γρ), κουκουνάρι (100γρ), λίγη κανέλα και κομμάτια φλούδας πορτοκαλιού. Προσθέτουμε νερό και αφού πάρουνε μία βράση σβήνουμε τη φωτιά. Μετά βάζουμε τη γέμιση μέσα στο αρνί και το κλείνουμε με μία κλωστή.

Στη συνέχεια το βάζουμε στη γάστρα, τοποθετώντας το πάνω σε μία σκάρα για να τρέχουν τα ζουμιά και το λίπος του κρέατος. Τέλος το σκεπάζουμε με ζύμη που έχουμε κάνει για να μη το κάψει ο φούρνος, το βάζουμε σε φούρνο αναμμένο με ξύλα και το ανοίγουμε την επόμενη ημέρα.

Αυτά και καλή σας όρεξη.

Αντώνης Καταχανάς

Καραμέλα με γάλα Ερεσού (Παραδοσιακό πασχαλιάτικο γλυκό)

Υλικά: 5 κιλά γάλα ανά 1 κιλό ζάχαρη.

Εκτέλεση:

Βάζουμε το γάλα και τη ζάχαρη μαζί στη φωτιά και ανακατεύουμε συνεχώς για δυόμιση - τρεις ώρες μέχρι να πήξει, να δέσει. Το βάζουμε σε ένα ταψί και όταν κρυώσει το κόβουμε κομμάτια και το σερβίρουμε. Η συνταγή αυτή θέλει αρκετή υπομονή και επιμονή, γιατί μπορεί να φαίνεται εύκολη αλλά έχει μεγάλη διαδικασία μέχρι να γίνει.

Καλή σας όρεξη.

Δέσποινα Σαββέλου

Μία παραπλήσια εκδοχή για τη συνταγή της καραμέλας με γάλα Ερεσού

Υλικά: 2 μπετόνια γάλα, 3 κιλά ζάχαρη.

Εκτέλεση:

Ρίχνουμε το γάλα μέσα στον ταβά, στη συνέχεια ρίχνουμε τη ζάχαρη και ανακατεύουμε το μείγμα μας μέχρι να γίνει πηχτό. Όταν πήξει παίρνουμε τον ταβά από τη φωτιά και με μία κουτάλα ρίχνουμε τη γάλα καραμέλα μέσα σε ένα ταψί  και το αφήνουμε να κρυώσει. Κατόπιν την κόβουμε και σε κάθε κομμάτι τοποθετούμε ένα γαρύφαλλο ξεραμένο (όποιος θέλει βάζει). Τυλίγουμε το κάθε κομμάτι με σελοφάν και το βάζουμε στο ψυγείο.

Σίμος Βουτσιώτης

Γλυκό κυδώνι

Το καλοκαίρι τελείωσε και έχουμε μπει για τα καλά στο φθινόπωρο. Αυτή την εποχή οι γιαγιάδες και οι μαμάδες φτιάχνουν παραδοσιακά γλυκά όπως το κυδώνι. Είναι μία συνταγή του τόπου μας που είναι ξεχωριστή.

Καταρχήν πλένουμε τα κυδώνια και τα κόβουμε σε πολύ μικρά κομματάκια. Επιπλέον βάζουμε την ανάλογη ζάχαρη μέσα στο κυδώνι και τα βράζουμε όλα μαζί μέχρι να πήξει το σιρόπι. Τέλος το βάζουμε σε βαζάκια και το σερβίρουμε με το κουτάλι

Μάριος Μογνιέ

Λουκούμια με πετιμέζι (βράσμα)

Υλικά για το πετιμέζι:

1 κούπα κομμένα σύκα ξερά

2 κούπες νερό

Εκτέλεση:

Βάζουμε τα σύκα με το νερό να φουσκώσουν από το προηγούμενο βράδυ. Την επόμενη μέρα σουρώνουμε τα σύκα, παίρνουμε το ζουμί  και το βάζουμε να βράσει 2 ώρες στη φωτιά ώσπου να δέσει.

Υλικά για τα λουκούμια:

1 κιλό σιταρένιο αλεύρι

1 ποτήρι πετιμέζι

1 ποτήρι χυμό πορτοκάλι

1 καρυδάκι τριμμένο

1μιση ποτήρι λάδι

Εκτέλεση:

Βάζουμε το λάδι, το πετιμέζι και το χυμό πορτοκαλιού στην κούπα, προσθέτουμε το μυρωδικό (καρυδάκι) και τέλος το αλεύρι. Τα ζυμώνουμε όλα μαζί και κάνουμε πλατιά κορδόνια, όπου τα κόβουμε σε ρόμβους και προσθέτουμε από ένα αμύγδαλο καθαρισμένο. Τα βάζουμε στο ταψί και τα ψήνουμε για 20 λεπτά στους 180 βαθμούς. Όταν τα βγάλουμε από το φούρνο, όπως είναι ζεστά τα περιχύνουμε με πετιμέζι.

Βασίλης Πανταχός

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές Φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία