ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Σχολική χρονιά 2009-2010

Εκδρομές-Περίπατοι-Αγώνες

• Αγώνας ποδοσφαίρου 2010

12/3/2010: Διεξήχθη ο ποδοσφαιρικός αγώνας μεταξύ του σχολείου μας και του Γυμνασίου Φίλιας, στο γήπεδο της Φίλιας, στις 10:00

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ 1-0 υπέρ της ομάδας της Φίλιας και το δεύτερο έληξε με σκορ 3-1 υπέρ της γηπεδούχου Φίλιας. Το γκολ της ομάδας μας πέτυχε ο μαθητής Φωτίου Χρήστος.

Μάθημα ψυχικού θάρρους υπέδειξε ο μαθητής της Α΄γυμνασίου Μπάσα Ορνέλ, ο οποίος στην αρχή του αγώνα και σε μια εναέρια διεκδίκηση της μπάλας τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να σπάσει το δόντι του. Παρά τον πόνο που προκάλεσε το ατύχημα, ο μαθητής συνέχισε τον αγώνα με δυναμισμό και απαράμιλλο θάρρος.

• Εκδρομή Φεβρουάριος 2010

18/02/2010: Το σχολείο μας, ανταποκρινόμενο στην πρόσκληση της εταιρείας Aegean για δωρεάν μεταφορά και ξενάγηση μαθητών της Γ' γυμνασίου στο νέο Μουσείο της Ακρόπολης,  πραγματοποίησε σήμερα μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή, στην Αθήνα.

• Εκδρομή Οκτώβριος 2009

12/10/2009: Πραγματοποιήθηκε σήμερα ο πρώτος σχολικός περίπατος στη Σκάλα Ερεσού.

Σχολική χρονιά 2008-09

• Εκδρομή Μάιος  2009

08/05/2009: Το σχολείο μας πραγματοποίησε τον τελευταίο του περίπατο στη σκάλα Ερεσού. Οι μαθητές και οι καθηγητές κατέβηκαν από το Χωριό στη Σκάλα περπατώντας από το μονοπάτι μέσα σε μία υπέροχη ανοιξιάτικη διαδρομή. Η επιστροφή έγινε με λεωφορείο.

• Εκδρομή Φεβρουάριος 2009

13/02/2009: Ο σχολικός περίπατος του Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Ερεσού.

• Εκδρομή Νοέμβριος 2008

11/11/2008:  Το σχολείο μας πραγματοποίησε περίπατο στη σκάλα Ερεσού. Μαθητές και καθηγητές κατέβηκαν από το χωριό μέχρι τη Σκάλα περπατώντας μια υπέροχη διαδρομή  με χωμάτινο δρόμο και γραφικά μονοπάτια. Η επιστροφή έγινε με λεωφορείο.

• Εκδρομή Οκτώβριος 2008

3/10/2008:  Ο πρώτος περίπατος της σχολικής χρονιάς στο 5 επί 5 γήπεδο ποδοσφαίρου.

Σχολική χρονιά 2007-08

• Επίσκεψη στο Ξενοδοχείο Aeolian

Μάιος 2008: Το σχολείο μας παραβρέθηκε στον αγιασμό που πραγματοποίησε το ξενοδοχείο Aeolian για την έναρξη της τουριστικής περιόδου.

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία