ΘΕΟΦΡΑΣΤΕΙΟ

ΓΥΜΝΑΣΙΟ

ΕΡΕΣΟΥ

ΛΕΣΒΟΥ

ΚΕΝΤΡΙΚΗ | ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ | ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ | ΜΑΘΗΤΕΣ | ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | ΧΑΡΤΗΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ

Greek version

Η ιστοσελίδα μας φιλοξενείται από το sch.gr

Ιστορία του σχολείου

Ένα κείμενο που αναφέρεται στην ιστορία του σχολείου μας  γραμμένο  από τη μαθήτρια Μυρσίνη-Αναστασία Δημακοπούλου.

Ιστορία της Ερεσού

Η ιστορία του τόπου μας σ' ένα ευσύνοπτο κείμενο που έγραψε η μαθήτρια Μανούσου Ιωάννα.

Θεόφραστος και Σαπφώ

Δύο μεγάλες προσωπικότητες της αρχαιότητας  που γεννήθηκαν στην Ερεσό. Μια σύντομη παρουσίαση της ζωής και του έργου τους από τις μαθήτριες Σαββέλου Δέσποινα και Τρέντου Αναστασία.

Τοπικό Ιδίωμα

Η μαθήτρια Παγκαλίνη Δέσποινα κατέγραψε την ερεσιώτικη γλώσσα σ' ένα λεξικό το οποίο ανανεώνεται συνεχώς.

Ήθη και έθιμα

Ο μαθητής Σάββας Βασίλης βασισμένος σε διηγήσεις ηλικιωμένων ανθρώπων της περιοχής γράφει για τα έθιμα της Ερεσού.

Συνταγές της Ερεσού

Οι μαθητές του σχολείου έγραψαν παραδοσιακές συνταγές της Ερεσού και σας καλούν να τις δοκιμάσετε.

Έργα ζωγραφικής

Έργα ζωγραφικής μαθητών του σχολείου.

Σχολική χρονιά 2007-2008

Φωτογραφίες από τη Θεατρική ομάδα.
Διανομή ρόλων.
Το πρόγραμμα της παράστασης στη Γεωργική σχολή.

Θεατρική ομάδα

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας ανέβασε φέτος το έργο της Λείας Χατζοπούλου- Καραβία ''Μικροί μεγάλοι''.

• 21-23/03/2008: Συμμετοχή της ομάδας στους Μαθητικούς Καλλιτεχνικούς αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη Χίο.
  • 18/12/2007: Παράσταση του έργου στο χώρο της Γεωργικής σχολής.

Υπεύθυνοι καθηγητές

Παπανικολάου Σοφία Φιλόλογος
Παπαδόπουλος Μιχάλης Φιλόλογος

Μαθητές που συμμετέχουν από τη Γ΄Γυμνασίου

Αμερικάνου  Μαρία
Γελέκη Ευαγγελία
Dervishaj Sefer
Καρακούση Αθηνά
Καρύδης Γιάννης
Μεϊμάρης Αντώνης
Μπακιρλή Ιφιγένεια
Φιλίππου- Μπαϊρακτάρης Μιχάλης
Φραντζή Αφροδίτη

Μαθητές που συμμετέχουν από τη Β΄Γυμνασίου

Αχλιόπτας Απόστολος
Βουτσιώτης Συμεών
Ζιμπουνούμης Ευάγγελος
Θεοδωρίδης Μιχάλης
Καρύδης Βασίλειος
Κόβρας Στυλιανός
Μανούσου Ιωάννα
Πανταχός Βασίλειος
Σαββέλου Δέσποινα
Τρέντου Αναστασία
Φιάκας Γεώργιος
Ο Κόβρας Χριστόφορος, μαθητής της Β΄Γυμνασίου, διαχειρίζεται τη μουσική υπόκρουση.

Η Θεατρική ομάδα του Γυμνασίου Ερεσού ευχαριστεί το Δήμο Ερεσού- Αντίσσης για την παραχώρηση της Γεωργικής σχολής.

Θεατρική ομάδα σχολικού έτους 2008-09

Αρχή σελίδας

Προηγούμενα έτη

Η ομάδα της ιστοσελίδας του σχολείου μας

Λεξικό της ερεσιώτικης γλώσσας

Οι μαθητές δημιουργούν

Εντυπώσεις καθηγητών που υπηρέτησαν στο σχολείο μας

Οι Παραδοσιακές Φορεσιές της Ερεσού

Λουλούδια-Φύση

Μαθητές του σχολείου μας φωτογραφίζουν τη φύση της Ερεσού καθώς και τα λουλούδια που υπάρχουν στις αυλές των σπιτιών.

Οι γειτονιές της Ερεσού

Τα σπίτια, οι γειτονιές και τα σοκάκια της Ερεσού σε μία συλλογή από φωτογραφίες που τράβηξαν  μαθητές του σχολείου.

Εκδρομές- Περίπατοι

Φωτογραφίες από εκδρομές και περιπάτους του σχολείου μας.
Γιορτές και εκδηλώσεις
Εθνικές επέτειοι, γιορτές και εκδηλώσεις.

Εκπαιδευτικές εκδρομές

Εκδρομές που πραγματοποιεί το σχολείο μας στο πλαίσιο διαφόρων εκπαιδευτικών προγραμμάτων.

Θεατρική ομάδα

Ποιο έργο θα ανεβάσει φέτος η θεατρική ομάδα του σχολείου μας; Ποιοι μαθητές συμμετέχουν;  Πατήστε εδώ για πληροφορίες.

Συνδέσεις

Οικολογία